this is gr_und. it is day and we are open.

gr_und is a nonprofit artist-run space situated in Wedding, Berlin. gr_und is an active space for the materialisation of curated concepts. gr_und is a nonprofit artist-run space situated in Wedding, Berlin. gr_und is an active space for the materialisation of curated concepts.

gr_und is a nonprofit artist-run space situated in Wedding, Berlin. gr_und is an active space for the materialisation of curated concepts. gr_und is a nonprofit artist-run space situated in Wedding, Berlin. gr_und is an active space for the materialisation of curated concepts.

ARCHIVE

Elena Alonso Fernández

Artist Talk

Saturday 19th November at 17:00

Elena Alonso Fernández

Portrait of a Kelp Forest

Matthias Mayer, Sporty Jesus

„Bird Calls vs. Space Effects“ Battle II

October 21th to 30th 2022

Jake Kent, Claude Eigan

CJ’s place

September 17th to October 15th 2022

ZEBU

Schnittmenge

August 5th to August 26th 2022

Bill Becker

unreal city, under the brown fog of a winter dawn

July 8th to July 27th 2022

Aza, Emil Schönert, Isabelle Hucht, Johannes Rudloff, Jonas Heidle, Jongeseung Kim, Katharina Baake, Katrin Feldbauer, Leon Meschede, Louisa Schrimpf, Luise von Cossart, Martin Nielebock, Merle Häußler, Nicolas Reinhart, #NOMBREGRATIS (Elke Dreier, Philine Kuhn, Alexandra Börner, Sofia Hultén, Melissa Fröhle und Jeannine Große), Paul Meussling, Richard Rothfeld, Theresa Fuchs

GROB

June 3rd to June 17th 2022

Mathias Gramoso

Liquid Perspective

April 27th to May 26th 2022

BZMC, Le Matin

LIVE at gr_und

Wednesday 13th Aprill 2022

Anide

Mirror

March 19th to March 20th

Celine Mathieu

Mange d’haleine

From 26th February to 5th March 2022

Zu Kalinowska

Mortal Shell

February 4th to 19th

Solweig de Barry, Luc Demissy, Faye Formisano, Gisèle Gonon, Jana Mertens, Johannes Mundinger, Babette Semmer, Frederick Vidal

Ping Pöng

From January 14 to January 24

Mirsini Artakianou, Ranti Bam, Mariona Berenguer, Hannah Bohnen, Isabel Fredeus, Alizée Gazeau, Eva Gentner, Miriam Rose Gronwald, Laura Sebastianes, Marina Stanimirovic

OFF WATER

November 26th to December 19th

Staxl, Cesar Palace

Live music with Staxl solo projekt and Cesar palace

Merci la nuit

“Musique du diable” Book release + DJ’s

30 November 2021 18.00-00.00

Anna Wiget, Théo Pozoga

ARTIST TALK – Anna Wiget and Théo Pozoga

Thursday Oct 28th at 19:00

Théo Pożoga

over&overtime&time again

Duncan Passmore & Nelio Riga.

WƐ60

Daniel Hahn and Johannes Mundinger / Raum www

Nothing´s gonna change my world?

Marina Stanimirovic

LULLABY

Anna Diljá Sigurðardóttir, Basse Stittgen, Claudia Bumb, Hannah Segerkrantz, Idalene Rapp & Natascha Unger, Ina Budde, Jade Ruijzenaars, Kirsten Hermans, Michelle Baggerman, Pierre Castignola, Tim Teven, Tim van der Loo

ALL GOOD(S)

Alexandre Bavard

MOHABIT – Alexandre Bavard

Barry Llewellyn, Blast Studio, Davide Piscitelli, Delphine Lejeune, Esteban Gomez, Filip Samuel Berg, Isabel Cavenecia, Kajsa Melchior, Louise Bègue-Teissier, Lukas Stoever, Merle Ibach, Noa Jansma, Patrick Salz, Paul Heinicker, Paulo Arraiano, Rollo Bryant, Romain Albers, Sarah Roseman, Shyamala Maisondieu, Vincent Snijders, Yana Zschiedrich

(Non)Depleted

April 16 to Mai 30 2021

Gisele Gonon, Alex Chalmers

(working title)

December 12 to February 7 2021

Ólta Karawane

Punkish et Metallic Part II

A 12 inch vinyl out now!

Gaëlle Choisne

Temple of Love : Attente

October 23 to November 29 2020

Markus Butkereit

UNFOLDED PERCEPTIONS

July 24 to September 25, 2020

Lucien Murat

Megathesis Des Menschen-fressendes Ungeheuer

March 7 to 28, 2020

Rob Blake

Brand strategies

February 14 to 28, 2020

Benjamin Appel, Enrico Bach, Lotta Bartoschewski, Antje Blumenstein, Nils Leimkühler, Tomoko Mori, Johannes Mundiger, Moritz Neuhoff, Matthias Reinmuth, Sophia Schama

rtsch ffft

November 17 to december 29, 2019

Polite Structures, La punta Bianca

Polite Structures

Saturday 9th of November 2019

Théo Pożoga & Benoit Ménard

LN2 VAPOR

October 26 to November 14, 2019

Esteban Rivera Ariza

Berlin Art Prize

August 30, 2019 to September 27, 2019

Geovanna Gonzalez

When we open every window

August 4 - August 24, 2019

Marisa Benjamim, Karine Bonneval, Maider Elcano, Karen Houle, Emmanuel Hubaut, Nelly Monnier, Chloé Silbano, Myriel Milicevic-Nina Blume, Between Us and Nature - A Reading Club

Dé-jardiner

7 - 28 June 2019

Maria Anwander, Julian Behm, Matej Bosnić, Holli, Yoni Hong, Szu-ying Hsu, Gregor Kieseritzky, Julla Kroner, Daniel Kuge, Sophia Lökenhoff, Philip Nuernberger, Lea Schürmann, Orpheo Winter

LIMBO JETS

March 29 - April 12 2019

Hackfleisch Drawing Competition 2019

22 March 2019

Beth Collar, Marek Delong & Anna Slama, Nschotschi Haslinger, Ville Kallio, Painting Clubb feat. Viktor Timofeev, Lauryn Youden

When the Sick Rule the World

February 16th to 16th of march 2019

Silke Baltruschat, Renke Brandt, Jorge Chamorro, Tobias Dostal, Dunja Janković, Pia-Mélissa Laroche, Caro Mantke, Nieto, Doron Sadja, Annekathrin Schreiber, Emir Šehanović, Roberta Wjm Andreucci, Markus Wüste

HOKUSPOKUS

11 January – 1 February 2019

Maycec

musicographisme_1

9 November - 23 November. 2018

Eva Funk, Florian Kiniques, Michael Pohl, Pio Rahner, Max Santo

DREAM MODEL

9-29 September 2018

Elite Kedan, Jamilah Sabur, Leo Castaneda, Domingo Castillo, Claude Eigan, Ittah Yoda,Jonas Schoeneberg, Przemek Pyszczek, Manuel Rossner, Daniel Weissbach.

Augmented Sunrise Beneath The Skin

8 July – 12 August, 2018

Omsk Social Club, Jonas Schoeneberg, Leckhaus, Paul Barsch, Sam Beca, Ed Fornieles,GeoVanna Gonzalez, Lindsey Lawson, Tomasz Kobialka, Ittah Yoda, Eva Wilson, Francesca Gavin, CA Conrad and Karim Crippa

Dead Air

22 June to 24 June 2018

Cindy Coutant, Alan Dunning, Benoit Ménard, Duncan Passmore, Adriana Ramić, Gonçalo Sena, Lisa Strozyk, Aldéric Trevel, Steven Warwick

W.E.L.T.001–Apophenia

April 20 – May 13, 2018

Jessica Comis, Scott Sinclair

Mega Myriad Machine

6 April to 14 April 2018

Willis Anne, FELL, Alan Gleeson, Eliza Goldox, Sabrina Gricourt, Sungho Haku, Holger Heissmeyer, Kritzkom, Infinite Livez, Hannah Rumstedt.

Amalgama Experience / Transmediale Vorspiel

Sat. 27.01.2018 - 7-11 pm

Alexandre Bavard

KONKRET1987

5th December 2017 to the 22nd December 2017

Maximilian Arnold, Marco Bruzzone, Stefan Behlau, Zander Blom, Jessica Groome, David Gaupp-Maier, Nicholas Pittman, Johannes Mundinger, Juliana Cerqueira Leite, Duncan Passmore, Mickael Marman, Marlene Stark and Jonas Schoeneberg

Core Remission

30 September to 26 October 2017

Duncan Passmore, Damien Sayer, Rob Blake

Time Forms

19 May to 09 June 2017